Przegląd szelek bezpieczeństwa to kluczowe zadanie, aby zapewnić bezpieczeństwo na wysokościach

szelki bezpieczeństwa

Opublikowane 13 listopada 2020

Każdy pracodawca, prowadzący działalność związaną z pracami na wysokościach, jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznego sprzętu do pracy. Dlatego też szelki do prac na wysokościach są sprzętem, który wymaga odpowiedniego nadzoru.


Zalecany jest okresowy przegląd szelek bezpieczeństwa


Można powiedzieć, że kontrola taka powinna się odbywać na dwóch poziomach. Pierwszy to kontrola indywidualna, czyli pracownik przed każdorazowym przystąpieniem do pracy wykonuje przegląd szelek bezpieczeństwa. Oraz kontrola okresowa wykonywana przez odpowiednią osobę, firmę bądź też serwis producenta.
Szelki bezpieczeństwa, które nie spełniają odpowiednich norm bezpieczeństwa, nie powinny być w ogóle dopuszczone do użytku. Tylko i wyłącznie szelki, które zostały wyprodukowane zgodnie z normą PN-EN 361 mogą być używane przez osoby pracujące na wysokościach. Każda sztuka szelek bezpieczeństwa z odpowiednim certyfikatem CE posiada kartę użytkownika. W karcie tej można znaleźć takie informacje jak parametry szelek, kontrole oraz naprawy, jakie były przeprowadzane.


Firma Ognipoz posiada w swojej ofercie przegląd oraz konserwację szelek bezpieczeństwa. Wyróżniają nas konkurencyjne ceny oraz wysoka jakość świadczonych usług. Świadczymy usługi na terenie Krakowa i okolic.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa zaleca się sprawdzanie stanu jakości sprzętu


Bardzo duża ilość poważnych wypadków na terenach budowy itp. to w głównej mierze upadki z wysokości. Wszystko za sprawą uchybień i zaniedbań, jeśli chodzi o jakość sprzętu i nieterminowy przegląd szelek bezpieczeństwa. Ponieważ to pracodawca jest za to odpowiedzialny, powinien on ponad wszystko stawiać bezpieczeństwo swoich pracowników na pierwszym miejscu. Każdy właściciel firmy, która związana jest z pracami dekarskimi, monterskimi czy termoizolacyjnymi zobowiązany jest do przestrzegania wszystkim zasad oraz norm bezpieczeństwa dotyczących sprzętów do prac na wysokościach.

Bardzo ważne są szkolenia BHP


Każdy z pracowników powinien zostać zapoznany z pełnym instruktażem sprzętu, którego będzie używał. Nie dotyczy to tylko samych szelek bezpieczeństwa, ale także wysięgników czy rusztowań. Odpowiednie dobranie sprzętu chroniącego powinno być dostosowane do stanowiska, na którym będzie zastosowany. Wszystkie wymogi, które dotyczą prac na wysokościach, wynikają z przepisów prawa. Pracownicy powinni przechodzić okresowe szkolenia BHP oraz umieć posługiwać się sprzętem zabezpieczającym przed niebezpiecznym upadkiem z wysokości.

Przegląd szelek bezpieczeństwa powinien być wykonany przez odpowiednią firmę

Wybierając odpowiednią firmę, która zajmuje się przeglądami szelek bezpieczeństwa, warto pamiętać, że na pierwszym miejscu stawiamy zdrowie i życie naszych pracowników. Bezpieczeństwo pracowników uzależnione będzie od stanu technicznego systemów asekuracji poziomej. Odpowiednio przeprowadzona kontrola sprzętów oraz szelek powinna być odnotowana w specjalnej karcie, wraz z datą następnego przeglądu.


Nasza firma oferuje kompleksowe sprawdzanie sprzętów do prac na wysokościach (szelek bezpieczeństwa). Sporządzamy odpowiednie dokumenty oraz dokonujemy oceny sprzętu co do dalszego jego użytkowania. Zapraszamy do współpracy.

Powiązane wpisy

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *